Obsługa bramy wjazdowej

Jak wybrać odpowiednie siłowniki do bram skrzydłowych?

Automatyka bram to bardzo przydatny mechanizm. Dzięki niemu przy otwieraniu bramy nie musimy za każdym razem robić tego ręcznie, a wystarczy tylko, że skorzystamy z wbudowanego mechanizmu, który pozwoli nam na operowanie bramą. W przypadku bram skrzydłowych kwestia wyboru wcale nie jest taka prosta. Siłowniki do bram skrzydłowych produkowane są bowiem w tak wielu rożnych rodzajach, że zwyczajny użytkownik może nie mieć pojęcia na co zwracać uwagę.

Tanie napędy do bram

W przypadku tanich modeli siłowników do bram wykorzystuje się zazwyczaj konstrukcję śrubową. Dzięki czemu napęd taki jest tani w produkcji, a co za tym idzie producent może zaoferować użytkownikowi bardziej atrakcyjną cenę. Napędy takie występują w dwóch rodzajach, ze śrubą odkrytą i z całkowicie zabudowaną. Jeżeli chodzi o obudowę odkrytą, to takie siłowniki do bram charakteryzują się przede wszystkim łatwością w montażu oraz dużą bezawaryjnością. Do całego mechanizmu mamy dostęp w każdej chwili i w razie potrzeby możemy coś wymienić.

Jeżeli natomiast kupujemy mechanizmy zabudowane, to sprawą priorytetową jest, żeby trzymać się dokładnie zaleceń producenta, co do montażu takiego napędu. Jeśli pojawią się tam jakieś odchylenia od normy, to mechanizm nie tylko nie będzie działał tak, jak należy, ale wręcz może dojść do uszkodzenia konkretnych części bramy, bo mechanizmy będą o siebie uderzać.

Różnica w tych siłownikach do bram leży przede wszystkim w estetyce. Im większą chcemy otrzymać, tym bardziej musimy się przyłożyć do prawidłowego montażu całego zespołu, bo źle zainstalowane siłowniki do bram szybciej się zepsują, niż faktycznie nam posłużą.

Droższe siłowniki – elektrohydrauliczne

W odróżnieniu od napędów śrubowych, elektrohydrauliczne siłowniki do bram stanowią wyższą półkę cenową, ale również jakościową. W takich napędach miejsce śrub zastąpiono siłownikami hydraulicznymi. Bezawaryjność i bardzo dobra jakość działania, a także wysoka estetyka kosztują jednak znacznie więcej, niż w przypadku zwyczajnych, śrubowych siłowników do bram.

Następnym rodzajem droższych rozwiązań są napędy z ramieniem łamanym. Takie siłowniki montuje się w przypadku bram, które osadzone są na dużych słupkach. Rozwiązanie to znosi konieczność przerabiania słupków bramy pod instalację napędu. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że siłowników od bramy właściwie w ogóle nie widać po jej zewnętrznej części i tym samym znacznie podniesiona zostaje estetyka całego zespołu.

Napędy podziemne, to ostatni z typów siłowników do bram. Są rozwiązaniem najdroższym, ale z pewnością najbardziej estetycznym. Takie siłowniki do bram pracują bardzo szybko i nie ulegają awariom, niestety, żeby je zamontować, należy wykonać zazwyczaj dużo przeróbek pod bramą, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Estetyka bramy i napęd

Bardzo ważną rzeczą jest, żeby podczas montażu napędu tak naprawdę nie zepsuć efektu wizualnego, jaki daje brama. Bardzo często zdarza się, że siłowniki są po prostu duże i toporne i mocno je widać. Wtedy można pomyśleć o zakupie takich, które będą kolorem jak najbardziej zbliżone do elementów bramy, obudowanie ich czymś bezpiecznym, a nawet pomalowanie tych elementów, które pomalować wolno.

Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami oraz zdolnościami finansowymi. Czasami trudno pogodzić jedne z drugimi, ale nigdy nie warto inwestować w siłowniki do bram, na które nas po prostu nie stać, tylko dlatego, żeby uzyskać dobry efekt wizualny samej bramy.